پاسخ به سوال

خانم الهه میردهقان سوالی در پست کارگاه اخترزیست شناسی داشتند من پاسخ به کامنت دادم و متوجه شدم به علت طولانی شدن حروف پرشین بلاگ خودش از جایی به بعد را حذف کرده ایشون می توانند پاسخ کامل را اینجا بخوانند:

سوال:

چطوری چند اسید آمینه با مواد ارگانیک تشکیل حیات دادن؟ با چه نیرویی؟ مطلب راجع بهش خوندم اما میخوام شما راهنماییم کنید.مرسی
پاسخ:
  سلام و معذرت خواهی برای تاخیرم

داستان به این شکل که چندآمینواسید با مواد آلی حیات تشکیل داده باشند نیست... چه اگر اینطوری بود حیات الان در نقاط دیگری هم در این عالم باید پیدا می شد چون هم آمینواسید در جاهای مختلفی مثل فضای میان ستاره ای اطراف بعضی ستاره های جوان داخل شهابواره ها و ... وجود دارد هم مواد آلی ساده که لازمه ایجاد مولکول های آلی پیچیده تر هستند در عالم وجود دارد. (اگر اخبار اخترزیست شناسی را دنبال کنید www.astrobio.net ) پیدا شدن این ترکیبات رو خواهید دید. چند مدل وجود دارد؛ یکی مدلی که ادعا می کنه حیات در زمین ایجاد شده و در دل اقیانوس این نطفه شکل میگیره و بر اثر چرخه با آب اقبانوس تبخیر میشه و در باران برمیگرده و با ترکیب متان و آمونیاک و اکسیٰژن و مونواکسیدکربن و دی اکسیدکربن و ازت و انرژی UVو رعد و برق مولکول های آلی ساده بخ وجود می آیند طی فرایندهایی که فقط تئوری هستند و هنوز در آزمایشگاه بدست نیامده به کمک چند اتم و مولکول دیگر مثل بور و گروه فسفات آر ان ای در آب ساخته می شود و در لایه های چربی گیر می افتد و نخستین سلول های ابتدایی سازمان می یابند. به این مدل دنیای آر ان ای می گویند که چیزی حدود ۳.۸ تا ۳.۵ میلیارد سال قبل رخ داده.
مدل دیگر میگوید حیات از نقاط دیگر عالم به زمین آمده که بهش پان اسپرمیا می گن و مخالفین و موافقین خودش رو داره...بیشتر هم استناد می کنند به شهاب سنگ هایی که درونشون آمینواسید و واحدهای سازنده DNAو RNA پیدا شده...اونها میگن حیات  فرایندی متداوم و غیرقابل اجنتنابه که در تمام عالم وجود داره فقط از نقطه ای به نقطه  دیگر منتقل می شود و در جایی که بسنر مناسب باشه (مثل زمین) رشد و تکامل  می باید.
اما اخیرا آزمایش هایی که انجام شده و پیپرهایی که منتشر شدن چیز دیگری میگن؛ این که ما اصالت مریخی داریم! دلیل هم این هست که عنصر بور و مولیبدن و مولکول  فسفاتی که در تشکیل آر آن ای نقش اصلی داشتند در جوانی زمین هم کم بودند و هم به محیط نسبتا خشک تری برای این واکنش ها نیاز بوده...خب توضیحات البته خیلی ب شتره اما در پاسخ کامنت بیشتر از این نمیتونم بگم...برای مطالعه بهتر شماره اخیر مجله نجوم (232) ویژه نامه حیات است و چند مقاله کوتاه در این باره دارد. این هم چند منبع دیگر:

http://www.panspermia.org/rnaworld.htm
http://www.princeton.edu/
~achaney/tmve/wiki100k/docs/RNA_world_hypothesis.html
http://en.wikipedia.org/wiki/RNA_world_hypothesis

/ 0 نظر / 13 بازدید